II DZIEŃ BADACZA

Collegium Minus („Harmonijka”)

Fosa Staromiejska 1a, Toruń

09.30 - 10.00 Rozpoczęcie seminarium

10.00 - 12.00 Referaty (20 minut wystąpienia, 10 minut na pytania i dyskusję)

dr hab. Jacek Kurzępa, prof. SWPS (10.00 - 10.30)

Dylematy socjologa penetrujacego – przypadki z pogranicza.

Bartosz Pilitowski, Fundacja Court Watch Polska (10.30 - 11.00)

Obywatelski monitoring pracy sądów.

Bartosz Gruszka, PBS DGA (11.00 - 11.30)

Tajemniczy Klient bez tajemnic. Praktyczne aspekty realizacji badań Mystery Shopping.

Paweł Kołacz, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju (11.30 - 12.00)

Obserwacja miejsca jako pierwszy etap tworzenia przyjaznych przestrzeni publicznych.

14.15 - 16.00 Warsztaty dla studentów

Marta Kononowicz, PBS DGA

Niezbędnik badacza - przydatne syntaxy, które ułatwią Ci życie.

Podczas pracy nad raportem niejednokrotnie okazuje się, że należy wprowadzić jakieś zmiany zbiorze i wyniki "przeliczyć" jeszcze raz. Czasami trzeba odnaleźć archiwalny raport i odtworzyć sposób analizy danych. Nie będzie z tym problemu, gdy naszą pracę będziemy zapisywać syntaxami. Trudno wyobrazić sobie bez nich realizację projektów cyklicznych. W trakcie warsztatu pokazanych zostanie kilka syntaxów, które warto wykorzystywać, a także tabelaryczny sposób prezentacji wyników.

Wojciech Walczak, Zakład Badania Kultury IS UMK

Kto zadaje WŁAŚCIWE pytania, nie błądzi. Ćwiczenia z obsługi silnika wiedzy Wolfram Alpha.

Celem warsztatów jest zapoznanie się z narzędziem Wolfram Alpha, pozwalającym formułować w języku naturalnym pytania zadawane komputerowi. Będziemy pytać o takie rzeczy jak: ile dzisiejsze 1000 dolarów byłoby warte w 1950 roku? O ile więcej mężczyzn niż kobiet żyje w Chinach? Ile jest państw o populacji większej niż 300 milionów? Ile jest samochodów w Polsce, a ile w Niemczech? W których krajach żyje się najdłużej, a w których najkrócej? Kto był prezydentem Włoch w 1940 roku?

18.30 - ... Spotkanie integracyjne dla wszystkich zainteresowanych (Zezowate Szczęście).